Amerykańska Agencja Żywności i Leków w 2017 roku postanowiła wycofać z rynku większość rękawiczek pudrowanych stosowanych w służbie zdrowia przez lekarzy i pielęgniarki. Uzasadniła to zagrożeniem zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Wśród potencjalnie mogących wystąpić powikłań wynikających z użytkowania rękawic pudrowanych wymieniono między innymi:
- stany zapalne układu oddechowego,
- powstawanie natychmiastowych lub opóźnionych reakcji alergicznych na skórze,
- trudności w gojeniu się ran.
Żeby rękawiczki medyczne spełniały wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa muszą być odpowiednio oznakowane i przetestowane. Wybierając je, warto zwrócić na ich rozmiar i poziom ochrony przed patogenami czy kwasami.
Stosowanie rękawic pudrowanych nie jest też zalecane w branży gastronomicznej. Jest to sektor, w którym obowiązuje system kontroli i nadzoru nad produkcją i przetwórstwem żywności HACCP. Jednym ze sposobów przestrzegania założeń tego systemu jest stosowanie przez personel zaangażowany w obróbkę żywności, odpowiedniej odzieży ochronnej, nakrycia głowy, maseczek oraz rękawic jednorazowego użytku. Rękawice ochronne powinny być w kolorze niebieskim, który wprowadza odpowiedni kontrast między nimi a produktami spożywczymi. Dzięki temu szybko i łatwo można znaleźć i wyeliminować ewentualne fragmenty rękawic, które mogłyby dostać się do żywność w wyniki ich uszkodzenia mechanicznego.