stosowanie rękawic metalowych podczas rozbioru żywności

Ochrona osobista jest podstawą odpowiedniej realizacji procesów. W zakładach przetwórstwa mięsnego bezpieczne wykonanie zadania jest uzależnione od narzędzi, których używają pracownicy, ich odpowiedniego stosowania, a także wykorzystywanych środków ochrony osobistej.

W tym krótkim artykule przedstawimy najważniejsze aspekty użytkowania rękawic metalowych, czyli produktu, który w dużym stopniu usprawnia pracę, a przede wszystkim zabezpiecza pracowników i powierzone im procesy.

Przypomnijmy, że przemysł mięsny obejmuje zakłady przetwarzające surowce w następujących procesach technologicznych:

  • ubój zwierząt rzeźnych,
  • obróbka ubocznych produktów uboju,
  • rozbiór tusz na elementy i wykrawanie mięsa drobnego,
  • produkcja przetworów mięsnych,
  • produkcja podrobów, konserw mięsnych, tłuszczów, wyrobów garmażeryjnych, gotowych dań mięsnych, łącznie z porcjowaniem, plasterkowaniem i pakowaniem.

Global Food Hygiene posiada w swojej ofercie produkty, które doskonale sprawdzą się w branży przetwórstwa mięsa oferując to, co najważniejsze – bezpieczną i komfortową pracę. Co więcej, osoby odpowiedzialne za dział narzędzi rozbiorowych w GFH, po przeprowadzeniu audytu są w stanie wyszczególnić potrzeby i dostosować indywidualną ofertę, która istotnie wpływa na jakość realizowanych procesów w przedsiębiorstwie.

Na co zwrócić uwagę wybierając rękawice metalowe?

Zakres prac w branży przetwórstwa mięsnego jest szeroki. Jest wiele sposobów ochrony pracownika przed urazami na stanowisku pracy, a jednym z najczęściej wybieranych produktów są rękawice metalowe.

W ofercie posiadamy metalowe rękawice krótkie zapinane na pasek, rękawice krótkie zapinane na haczyk, a także rękawice metalowe długie zapinane na pasek i rękawice metalowe długie zapinane na haczyk. Warto pamiętać, że poza oczywistymi właściwościami takimi jak ochrona przed skaleczeniami i ukłuciami, dla branży spożywczej najważniejsze jest, aby produkt posiadał dopuszczenie do kontaktu z żywnością symbol kieliszka i widelca - kontakt z żywnością  oraz normę EN 1082znak normy EN1082, która określa wymagania dotyczące konstrukcji,  odporności na przekłucie, właściwości użytkowych, mocowania, masy, materiału, znakowania i sposobu użytkowania rękawic, a także ochrony ramion.  Wprowadzając na rynek te rękawice jesteśmy pewni ich jakości. Proces testowania rękawicy polega na zrzucaniu metalowego ostrza o masie 1000 g z wysokości 250 mm na rękawice.

Rękawice z plecionki metalowej marki GFH są wykonane ze stali nierdzewnej i  wyposażone dodatkowo w proste łączniki z zapięciem i automatycznym zwalnianiem w razie zagrożenia. Nasze rękawice metalowe mogą być wykorzystywane do pracy z nożami ręcznymi w przemyśle tworzyw sztucznych, skórzanym, tekstylnym i papierniczym, a także podczas układania podłóg.

Równie ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest grubość drutu oraz wielkość oczek. Nasza rękawica charakteryzuje się grubością drutu 0,53 mm oraz pierścieniami o średnicy 3,8.mm. To, co wyróżnia naszą rękawice na tle innych produktów, które możemy spotkać na rynku to gramatura.  Rękawica Global Food Hygiene jest lżejsza o około 10%. Różnica wydaje się niewielka, ale każdy dodatkowy gram jest bardzo odczuwalny podczas wielogodzinnej pracy, a to negatywnie wpływa na komfort jej użytkowania.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawicy metalowej?

Niezwykle istotny jest też dobór odpowiedniego rozmiaru rękawicy. To bardzo ważne, aby odpowiednio dopasować ją do wielkości dłoni użytkownika. Rękawice powinny idealnie przylegać do dłoni, zapewniając wystarczającą swobodę ruchów palcom. W przypadku długiej rękawicy długość mankietu musi być odpowiednia dla przedramienia użytkownika i odpowiadać wymaganemu stopniowi ochrony.

Jak zadbać o właściwe BHP w zakładach przetwórstwa mięsnego?

Zabezpieczenie pracownika działu rozbiorowego w pracy z ostrymi narzędziami

Poza doborem odpowiedniego asortymentu, niezwykle ważne jest przeszkolenie pracowników i udzielenie im odpowiedniego instruktażu. Pracodawca powinien zadbać o rzetelne przekazanie zasad użytkowania i wypracowanie standardów, które pozwolą sprawnie i bezpiecznie realizować prace rozbiorowe.

Przed przystąpieniem do pracy zalecamy sprawdzić czy rękawice są w idealnym stanie. Tu przezorność ma ogromne znaczenie.  Jeśli zauważymy jakąkolwiek wadę, to natychmiast należy wymienić rękawicę na nową. Ważnym punktem jest również codzienne czyszczenie i sterylizacja rękawic po zakończonej pracy. Szczegółowe zasady czyszczenia i przechowywania zawarte są w instrukcji. Przypominamy, że rękawic metalowych nie wolno stosować w pobliżu urządzeń elektrycznych.

Rozwiązania Global Food Hygiene to recepta na bezpieczne i komfortowe warunki pracy, a także gwarancja realizacji procesów. Jesteśmy firmą, która poprzez odpowiedni audyt jest w stanie usprawnić pracę z wykorzystaniem narzędzi rozbiorowych. Nasze długoletnie doświadczenie i współpraca z klientami pozwala nam na znalezienie rozwiązań idealnych.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich środków ochrony indywidualnej? Skorzystaj z porady naszych ekspertów. Zadzwoń lub napisz – dane znajdziesz w zakładce Kontakt.