Nie od dziś wiadomo, że praca przy żywności wymaga zachowania standardów sterylności, a bezpieczeństwo należy zapewnić zarówno pracownikowi, jak i produktom, przy których pracuje. Dlatego tak ważne jest, aby pracownik masarni był odpowiednio ubrany

Rękawiczki – obustronna ochrona

rękawiczki gumowe jednorazowe

Zanim mięso trafi do obróbki, musi zostać odpowiednio oczyszczone i przygotowane. Choć maszyny w dzisiejszych czasach potrafią coraz więcej, człowiek wciąż jest potrzebny, aby ich doglądać oraz robić to, czego one nie są w stanie. W związku z tym pracownik musi użyć akcesoriów takich jak noże czy tasaki. Podczas wykonywania tej pracy nietrudno jest zranić się, więc i zanieczyścić mięso. To jest właśnie jeden z powodów, dla których wykorzystuje się rękawiczki gumowe jednorazowe, zakładane na rękawiczki dziane.

W masarni, gdzie ze względu na przechowywanie świeżego mięsa panuje niska temperatura, nakładanie dwóch par rękawiczek jest bardzo dobrą praktyką. Rękawiczki dziane, wykonane z bawełny, pozwalają skórze oddychać, ale też ogrzewają, zapobiegając odmrożeniom. Dopasowują się do dłoni, pozwalając na wykonywanie sprawnych ruchów palcami i są wygodne w noszeniu. Dzięki możliwości wyprania ich, zachowuje się wysokie standardy higieny. Z kolei rękawiczki jednorazowe chronią użytkownika przed urazami, a żywność przed drobnoustrojami.

Przy wyborze rękawiczek gumowych należy zwrócić uwagę na ich kolor. W przemyśle spożywczym używa się tych o niebieskiej barwie. Wyróżnia się ona na tle mięsa, dlatego w przypadku dostania się części lub całej rękawiczki do żywności, będzie łatwo zauważalna.

Pozostałe akcesoria masarskie

rękawice metalowe

Poza dłońmi, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, trzeba chronić resztę ciała, a przede wszystkim głowę i nogi. Włosy, łuszcząca się skóra, rzęsy, przypadkowe kichnięcie – wszystko to jest zagrożeniem dla mięsa. W celu ochrony przed tymi czynnikami, stosuje się foliowe czepki oraz maski. Nogi, które wydają się być najmniej narażone, jak również być najmniejszym źródłem zanieczyszczeń żywności, powinny być okryte ochraniaczami bądź specjalnymi kaloszami z podeszwami antypoślizgowymi. W trakcie pracy z surowym mięsem bardzo łatwo jest ubrudzić całe najbliższe otoczenie łącznie z podłogą, więc warto zwrócić uwagę na odpowiednie obuwie, aby zapobiec ewentualnym upadkom.

Poza tym pracownika powinno się wyposażyć w foliową odzież ochronną oraz akcesoria masarskie takie jak rękawice metalowe, rękawice antyprzecięciowe, opinacz czy ostrzałkę. Jedynie tak zaopatrzony robotnik może przystąpić do wykonywania tej pracy.