Najpopularniejszymi a zarazem aktualnie najdroższymi rękawicami jednorazowymi są nitrylowe. W grupie tych najczęściej kupowanych, znajdą się również rękawice lateksowe oraz winylowe, jednak to właśnie nitrylowe cieszą się najlepszą opinią.

Zanim opowiem o zamiennikach dla tych obecnie drogich rękawic, warto pochylić się nad tym, jakie zastosowanie mają te wymienione powyżej.

W internecie znajdziemy mnóstwo artykułów opisujących rękawice medyczne, jednak rzadko wspomina się o drugiej największej grupie użytkowników rękawic, czyli branży food, do której zalicza się przemysł produkcji spożywczej oraz szeroko pojęta HoReCa.

Jakie rękawiczki jednorazowe warto wybrać?

Na rynku w sektorze rękawic jednorazowych, oprócz tych nitrylowych możemy spotkać:

  • rękawice foliowe tzw. zrywki,
  • rękawice TPE (hybrydowe),
  • rękawice winylowe,
  • nitrotouch,
  • rękawice lateksowe.

Oprócz oczywistych cech, dla branży spożywczej najważniejsze, aby produkt posiadał dopuszczenie do kontaktu z żywnością oraz miał przeprowadzone badanie na migrację. Każda z tych wymienionych będzie je posiadać, jednak warto o odpowiednie dokumenty poprosić bezpośrednio producenta lub dystrybutora, ponieważ często przy rosnącym popycie można natrafić na tzw. podróbki. Są to rękawice bez charakterystycznego kielicha i widelca oznaczającego dopuszczenie produktu do kontaktu z żywnością. Istotne jest, aby były one bezzapachowe oraz, co ważne, bezpudrowe, czyli nie zawierały talku, który kiedyś stosowano dla ułatwienia przy ich zakładaniu i ściąganiu. Użytkowania rękawic pudrowanych powinniśmy unikać ze względu na szkodliwość talku dla naszego produktu. Ważny jest też kolor rękawic, który w przypadku branży spożywczej powinien być niebieski m.in. dla lepszej identyfikacji, w przypadku gdy niechciana część rękawic pojawi się w produkcie lub posiłku.

Rękawiczki nitrylowe czy lateksowe, winylowe lub foliowe?

Powinniśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego i kiedy rękawice nitrylowe stały się tymi najdroższymi oraz czy jesteśmy w stanie je zastąpić. Rękawice nitrylowe wykonane są z kauczuku syntetycznego, a cena tego surowca znacząco wzrosła ze względu na brak dostępności, spowodowany ogromną podażą wraz ze wzrostem i rozprzestrzenianiem się COVID-19. W pierwszym okresie ciężko było też o zamienniki, gdyż do tej pory tania rękawica nitrylowa, nie zwierająca minusów, wyparła z rynku inne, te mniej popularne w podobnych na tamten czas cenach. Aktualnie jednak fabryki powracają do produkcji zamienników, wprowadzając do oferty te nowe – hybrydowe, czy też te nitrylowo-winylowe które w obecnym czasie są zdecydowanie tańsze od „syntetyka”. Takie sytuacje obserwujemy nie tylko w przypadku rękawic, ale wszędzie tam gdzie globalny popyt tak dalece przewyższa podaż. Pozostaje pytanie, czy rękawice nitrylowe możemy zamienić? Oczywiście! Musimy tylko odpowiednio podzielić strefy oraz konkretnie określić zastosowanie wybranej rękawicy.

Zaczynając od początku w tej tzw. „hierarchii” zarówno pod względem ceny jak i ochrony, mamy rękawice foliowe tzw. zrywki.

Drugim modelem będzie nowość, która pojawiła się na rynku polskim, czyli rękawice TPE/Hybrydowe.

Rękawiczki nitrylowe czy winylowe?

Niestety w testach zdecydowanie gorzej wypadają rękawice winylowe. Materiał, z których są wykonane, czyli wspomniany winyl,  podczas kontaktu z wodą czy tłuszczami po prostu twardnieje. Podobnie pod wpływem temperatury ciała oraz potu dłoni, który znacząco wpływa na ich rozciąganie, a co za tym idzie na komfort pracy.

Nowością i produktem, który swoją innowacją eliminuje wady wspomnianej rękawicy winylowej, jest rękawice Nitrotouch. Skład rękawicy stanowi specjalna mieszanka surowca nadająca rękawicy elastyczność  oraz odporność  na rozerwanie na poziomie rękawice nitrylowe, przy zachowaniu dużo niższej ceny. Nitrotouch charakteryzuje się on również wyższą gramaturą co jednoznacznie wskazuje na jego lepszą wytrzymałość.

Ostatnią propozycją będzie rękawica lateksowa, wykonana z kauczuku naturalnego.

Pamiętajmy zatem, że jakość rękawic używanych w codziennej pracy odgrywa kluczową rolę w zachowaniu bezpieczeństwa. Rękawice jednorazowe powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i nie powinny być wykorzystane ponownie, ponieważ zwiększamy  w ten sposób ryzyko zakażeń, a także rozszerzamy obszar występowania zarazków. Wybierając rękawice należy pamiętać, że te nie są produktem uniwersalnym, a bezpieczeństwo użytkownika zależy od dopasowania rękawic do rodzaju wykonywanej pracy.

Autorem tekstu jest Mateusz Rynkiewicz – Key Account Manager odpowiedzialny za Modern Trade w firmie GLOBAL FOOD HYGIENE.