KODOWANIE KOLORAMI
W branży spożywczej kolor wyposażenia nie jest dobierany pod kątem estetyki. Najpopularniejszym kolorem dla środków ochrony indywidualnej, narzędzi ręcznych i wyposażenia (np. z tworzyw, które można barwić), jest niebieski. Barwa niebieska najrzadziej występuje w produktach spożywczych więc łatwo zauważyć obcy element w tym kolorze, jeśli znajdzie się razem z produktami – czepek wpadnie np. do kontenera ze składnikami.
Środki ochrony osobistej – odzież, obuwie, czepki, czapki, maski – występują także często w kolorze białym. Biel pozwala na najszybszą identyfikację stanu higieny odzieży pracownika, a elementy wielokrotnego użytku nie odbarwiają się podczas prania i dezynfekcji.
Kodowanie kolorami pozwala na łatwe i szybkie przekazywanie istotnych informacji w zakładach przetwórstwa spożywczego, szczególnie gdy jest poprawnie wdrażane GLOSO. Programy oznaczone kolorami pomagają sprawdzać strefy kontrolne, pomagają również uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego bakteriami i alergenami, co pozwala na utrzymanie bezpiecznego zakładu przetwórstwa spożywczego.
Kodowanie kolorami może dotyczyć niemal wszystkiego i nie tylko na przestrzeni produkcyjnej oraz w każdej branży (nie tylko spożywczej). Oznaczyć kolorami można narzędzia ręczne, urządzenia, wyposażenie hal produkcyjnych, środki ochrony osobistej i produkty ochrony higieny. Kodowanie odnosić się może nie tylko do przedmiotów lub stref, ale także do czynności oraz całych procesów, które są jednorazowe lub cykliczne, w trakcie produkcji