Blog

Garść przydatnych informacji, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru

Najnowsze wpisy na blogu

Home » Blog
15 najważniejszych zasad BHP w kuchni

15 najważniejszych zasad BHP w kuchni

Ponieważ kuchnia jest miejscem, w którym na pracowników czyha wiele zagrożeń, należy w niej bezwzględnie przestrzegać wszystkich zasad BHP. Ich zachowanie jest ważne również z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo osób korzystających z usług restauracji lub baru. Poznaj 15 kluczowych zasad niezbędnych podczas pracy w kuchni.

czytaj dalej
Co to są środki ochrony indywidualnej?

Co to są środki ochrony indywidualnej?

Bez środków ochrony indywidualnej nie można wyobrazić sobie większości wykonywanych prac na budowach, w magazynach i halach produkcyjnych. Chronią przed skutkami przecięć, oparzeń lub upadków. Pozwalają pracować komfortowo i bezpiecznie. Dowiedz się, co to są środki ochrony osobistej.

czytaj dalej
Wyposażenie gastronomii – nie zapomnij o odpowiednich artykułach BHP

Wyposażenie gastronomii – nie zapomnij o odpowiednich artykułach BHP

W jakie sprzęty wyposażyć zakłady żywienia zbiorowego, m.in. restauracje, bary, kawiarnie, stołówki czy firmy cateringowe? Jakie standardy spełniać powinno wyposażenie do gastronomii, aby było zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy? Którzy producenci z tej branży zasługują na uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

czytaj dalej

GLOBAL FOOD HYGIENE
D. Urbański  Spółka Komandytowa

Kuśnie 41D, 98-200 Sieradz

tel: +48 43 827 36 66

fax: +48 43 827 36 66

DANE KONTAKTOWE

  • REGON: 360982808
    NIP: 8272307627
    KRS: 0000601487

Zamieszczone zdjęcia produktów są własnością Global Food Hygiene D.Urbański Spólka Komandytowa. Zgodnie z art.115.1. Ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi, wykorzystywanie ich bez zgody autora grozi odpowiedzialnością karną.W celu uzyskania zgody prosimy o kontakt.